1. A PÁLYÁZAT CÉLJA

A magyar nyelvi és hungarológiai állami ösztöndíj célja Magyarország, a magyar kultúra és a hungarológia iránt érdeklődő külföldi magyar szakos hallgatók, illetve diplomás fiatalok külföldi egyetemeken megszerzett magyarnyelv-tudásának és hungarológiai ismereteinek gyarapítása. A kétszemeszteres magyarországi tanulmányokra a KKM-ben, Budapesten kerül sor, együttműködésben a Pécsi Tudományegyetemmel.

 

2. A PÁLYÁZAT TÁRGYA

A komplex magyar nyelvi és hungarológiai képzés célja, hogy kiegészítse, gyarapítsa a külföldi egyetemeken megszerzett nyelvtudást és hungarológiai ismereteket. A program emellett lehetőséget nyújt Magyarországgal, valamint az élő magyar nyelvvel és kultúrával való aktív megismerkedésre is. A 10 hónapos akkreditált egyetemi részképzés 26–55 ECTS-típusú kredit megszerzését teszi lehetővé. A program sikeres elvégzését a Pécsi Tudományegyetem tanúsítvány kiállításával igazolja.

Az oktatás három különböző tanmenet szerint folyik (A, B, C), amelyek a hallgatók eltérő nyelvtudásához alkalmazkodnak.

A szeptembertől júniusig tartó képzés két szemeszterből áll, ezek 13/15 hetes szorgalmi időszakra és négyhetes vizsgaidőszakra tagolódnak. A szorgalmi időszakban heti 28/30 tantermi kontaktórán kell részt venni, a vizsgaidőszakban 4–6 vizsgát kell teljesíteni. A képzés során a hallgatók szervezett formában vesznek részt múzeumlátogatásokon és egyéb kulturális programokon.

A nyelvtudás fejlesztése a képzés hangsúlyos része, az intenzív nyelvoktatás heti 12–28 órában, kis létszámú csoportokban történik. A nyelvi képzés államilag akkreditált, nemzetközileg elismert, közép- vagy felsőfokú ECL-nyelvvizsgával zárul (a nyelvvizsga szintje, típusa és az ennek megfelelően befizetendő vizsgadíj összege a nyelvi szintfelmérést végző bizottság döntésétől függ), amely 10/15 kredit értékű.

A magyarságtudományokat interdiszciplinárisan képviselő hungarológiai kurzusok a magyar kulturális örökségről és a mai Magyarországról adnak átfogó, sokoldalú ismereteket. A kötelező előadások és szemináriumok mellett (témakörök: történelem, szépirodalom, nyelvészet, néprajz, művészet- és zenetörténet, földrajz, valamint a mai társadalom, gazdaság, kultúra és politikai rendszer) a hallgatók egyéni érdeklődésüknek megfelelően választható szemináriumokon is részt vesznek. A hungarológiai kurzusok kreditértéke összesen 16/36/40 kredit.

A program – a nyelvi képzést lezáró nyelvvizsga mellett – B- és C-típusú képzés esetén hungarológiai tanulmányokból záróvizsgával, azaz egy választott témából megírt záródolgozat megvédésével fejeződik be.

Az oktatáson való részvétel kötelező, ennek indokolatlan elmulasztása, valamint az ösztöndíjszerződésben foglaltak megszegése esetén a képzésre és kollégiumi elhelyezésre való jogosultság azonnal megszűnik és – az aláírt ösztöndíjszerződésben foglaltak szerint – az addig felvett ösztöndíjat vissza kell fizetni.

 

3. AZ ÖSZTÖNDÍJ IDŐSZAKA ÉS TARTALMA

A képzés időtartama: 10 hónap (2020. szeptember – 2021. június)

A KKM az ösztöndíjas hallgatók számára a képzés időtartamára az alábbiakat biztosítja:

  •  ingyenes képzés
  •  45 000 HUF/hó ösztöndíj
  •  térítésmentes kollégiumi elhelyezés (3-ágyas szobákban)
  •  diákigazolvány (kedvezményekre jogosít)
  •  egészségügyi szolgáltatás

A tervezett ösztöndíjas keretszám: 40 fő

 

4. PÁLYÁZATI FELTÉTELEK

A pályázatra a 18. életévüket betöltött külföldi, nem magyar anyanyelvű egyetemi hallgatók és fiatal, 35 évnél nem idősebb diplomások jelentkezhetnek, akik hungarológiai vagy hungarológiával érintkező tanulmányokat folytatnak, illetve folytattak, és a jövőben is a magyar nyelv és kultúra megismertetésével kívánnak foglalkozni.

 

5. A PÁLYÁZAT BEKÜLDÉSI HATÁRIDEJE

A pályázat beküldési határideje: 2020. március 4., 24.00 (UTC+1)

 

Bővebb információt az alábbi honlapon olvashatnak:

https://balassischolarship.kormany.hu